Sıvı Gübre

Sıvı Gübre Nasıl Kullanılır?

Sıvı Gübre Nasıl Kullanılır?

Sıvı gübre kullanımı, daha verimli ve faydalı materyaller kullanarak bitkilerin kaliteli mahsul vermesini isteyenlerin özne gösterdiği bir süreçtir.

Solucan gübreleri organik olduğu için, tamamen doğal iklim koşulları altında hormonsuz tarım ürünleri üretiminde bir numaralı tercihlerdendir.

Katı gübrelerin yanı sıra sıvı solucan gübresi kullanımı sırasında da dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Sıvı Solucan Gübresi Nedir?

Sıvı solucan gübresi içeriği, katı haldeki solucan gübresinin endüstriyel olarak sıvılaştırma tekniklerinden geçirilmesi ile elde edilen daha akışkan solucan gübresinden oluşmaktadır.

Hidrokavitasyon teknolojisi kullanılarak sıvılaştırılan bu gübrelerin içeriğinde fülvik asit, aminoasitler, humat, mikroorganizma, kalsiyum ve potasyum gibi faydalı bileşenler yer alır.

Sıvı Solucan Gübresi Faydaları Nelerdir?

Sıvı solucan gübresinin bitkiye faydaları oldukça fazladır. İlk olarak topraktaki elementlerin ve pH değerinin ideal dengesine gelmesine yardımcı olur.

Böylelikle topraktan alınan verimi arttıran sıvı solucan gübresi aynı zamanda nano boyuttaki içeriği sayesinde bitkiler tarafından çok daha kolay bir şekilde emilebildiği için avantajlıdır.

Fosfor ve potasyum bakımından zengin olduğu için toprakta çözülerek bitki köküne kolaylıkla erişim sağlar.

Sıvı Solucan Gübresi Kullanımı Nasıldır?

Sıvı solucan gübresinin kullanımı, uygulama yapılacak bitkinin türüne ve özelliklerine göre değişiklik göstermektedir.

Genellikle bir dekarlık arazide 400 ml olacak şekilde uygulanan sıvı solucan gübresinde 12 saatlik nöbetleşe uygulama gerçekleştirilmelidir.

Bunun dışında uygulama yapılacak alana ve bitkiye göre şu şekilde kriterlere dikkat edilmelidir:

  • Çimlenme dönemindeki tohumların üzerine püskürtülerek sıvı solucan gübresinden verim alınabilir.
  • Ağaçlarda ise doğduran ağacın köküne veya yapraklara püskürtme yöntemi uygulanabilir.
  • Saksı bitkilerinde organik açıdan yapıyı bozmamak adına püskürtme yöntemi tercih edilmelidir.
  • Domates, biber, kavun karpuz gibi sera bitkilerinde de her zaman sıvı solucan gübresi ideal miktarda uygulanabilir.
  • Tahıl ürünlerinde 3 safha halinde sıvı solucan gübresi uygulanmalıdır. 1. aşama ekim öncesi dönem, 2. aşama kardeşlenme dönemi ve son olarak 3. aşama ise gebelik döneminde uygulanmalıdır.

Görüldüğü üzere bitkilerin türüne ve diğer faktörlere göre sıvı solucan gübresi uygulama yöntemleri değişiklik gösterebilir.

Bir yanıt yazın